Porsche Cayenne KUPE

Kilka dni temu Porsche zaprezentowało światu nową wersję nadwoziową Cayenne, którą nazwano COUPE.

Celowo odczekałem kilka dnia aż branżowe media opiszą ten istotny fakt, mając od początku jakieś tam swoje spostrzeżenia.

Po pierwsze – przyznaję, że nowa wersja wygląda świetnie. Tak na prawdę Cayenne od początku mogłoby tak wyglądać i pewnie sprzedawało by się jeszcze lepiej.

Jedna rzecz jednak nie daje mi spokoju: nazwa.

Kto jak to, ale Porsche chyba powinno wiedzieć czym jest nadwozie COUPE.

Jeśli jednak jakimś cudem zapomniało, to ja dyskretnie przypomnę:

porsche-911-carrera-992-2019-9

 

Można też zerknąć do wikipedii:

Coupe

 

Oczywiście zaraz mi tu skomentujecie, że chodzi o „SUVA w stylu Coupe”, a nie Coupe jako takie. No pewnie, że tak! Ja to doskonale wiem, ale idąc tymi tokiem rozumowania można zrobić wszystko „w stylu czegoś”, np. mikrofalówkę w stylu piekarnika, albo miskę w stylu wanny. Albo dom publiczny w stylu parlamentu. A nie, czekaj…

Tak sobie myślę, że przez lata przemysł motoryzacyjny tak się zmienił, że nowe segmenty są czymś zupełnie naturalnym. Nie widzę więc problemu, żeby zrobić segment pod tytułem SUC (Sports Utility Coupe), nie mylić z SUCZ.

Trochę dziwię się marce Porsche, że tak lekką ręką dewaluuje styl nadwozia, który jest nierozerwalnie związany z jej istnieniem.

Dobrze sprawę rozwiązał Mercedes, nazywając jeden ze swoich pojazdów może dziwnie i nieco przydługawo, ale jednak bardziej trafnie: 4 door Coupe. Wiadomo przecież, że bez „4 door” w nazwie nie można by było zastosować określenia Coupe w przypadku wielkiego 5- drzwiowego liftbacka, ale w tym przypadku celem było zwrócenie uwagi na pewien fakt.

Tym faktem jest istota nadwozi w stylu Coupe, czyli emocje i (najczęściej) sport, który się wiąże z takimi karoseriami.

A z czym wiąże się SUV? Sami sobie odpowiedzcie na to pytanie.

Poza Cayenne i Mercedesem, mamy na rynku tez inne tego typu rodzynki, jak choćby Renault Megane Grand Coupe (LOL), czy BMW 4/6 Grancoupe. Tego jednak nie ma sensu nawet komentować.

 

2020-porsche-cayenne-coupe-5 2020-porsche-cayenne-coupe-6 2020-porsche-cayenne-coupe-7